Australia

Australia to państwo, zajmujące całą powierzchnię najmniejszego z siedmiu kontynentów, również noszącego tą samą wywodzącą się z łaciny nazwę. I choć przez wieki była to ziemia całkowicie nieznana Europejczykom, co ciekawe, już od czasów starożytnych domyślano się jej istnienia. Chociaż odkrycie kontynentu australijskiego nastąpiło dopiero w siedemnastym wieku, już Arystoteles, za nim zaś Ptolemeusz i inni wielcy kartografowie domniemali, że gdzieś na dalekim południu istnieje nieodkryty kontynent, tak zwana Terra Australis Incognita. Odkrycia owej nieznanej ziemi dokonali u początku siedemnastego stulecia Holendrzy, skrzętnie ukrywając ten fakt przed europejskimi dworami. Na poważnie nową ziemią zainteresowali się dopiero Brytyjczycy, gdy w 1768 roku słynny James Cook odkrył kontynent, ukrywany dotąd przez holenderskie kompanie handlowe. Wówczas ziemia australijska weszła formalnie pod panowanie brytyjskie, jednakże Londyn nie przywiązywał do niej zbyt dużej wagi, uważając za terytorium dzikie i niesprzyjające osadnictwu. W 1788 monarchowie brytyjscy dostrzegli jednakże zalety tych warunków, tworząc tutaj największą kolonię karną, wysyłając na australijskie prerie w ciągu kolejnych stu lat najgroźniejszych przestępców. Dzięki późnemu odkryciu, a także stosunkowo niewielkiej liczbie ludności (niecałe 25 milionów), Australia jest jednym z tych miejsc na ziemi, które posiada przyrodę dziewiczą i nietkniętą ludzką ingerencją…

Miasta na antypodach…

Chociaż przyroda jest największą zaletą tego kraju, wartymi odwiedzenia są także miasta australijskie, których rozmach i energia świadczą o wielkim wysiłku tutejszej ludności, która w mniejszej skali, lecz stosunkowo krótkim okresie potrafiła wznieść ośrodki miejskie niczym nieodbiegające od standardów nowoczesnych metropolii amerykańskich czy też europejskich. Australia posiada aż pięć ponadmilionowych miast, wśród których wiedzie prym najstarsze z nich, czyli Sydney. Któż z nas nie kojarzy słynnej panoramy tego miasta na czele z modernistycznym, lśniącym w słońcu i skąpanym w bieli budynkiem tutejszej Opery? Sydney posiada dziewiętnastowieczną starą zabudowę, którą warto zobaczyć ze względu na jej  specyficzny kolonialny charakter. Należy zastrzec jednak, że przeciętny Europejczyk nie zostanie zszokowany nadmierną ilością budynków, gdyż najstarszy z zachowanych w mieście, The Rock powstał dopiero w 1816 roku. Mimo wszystko, wśród historycznych budowli warto wymienić Grand Central Coffee Palace, czy też monumentalną, neogotycką Archikatedrę Najświętszej Maryi Panny, będącą największym kościołem, jakim szczyci się Australia. Wakacje w kraju antypodów, warto spędzić w Sydney również ze względu na nowoczesną architekturę, która zdecydowanie przeważa w mieście, jak i bogatą ofertę kulturalną i rozrywkową. Oprócz wspomnianej Opery, oferującej doznania muzyczne na najwyższym światowym poziomie, miasto posiada liczne muzea, kina i teatry. Z całą pewnością jednym z miejsc wartych odwiedzin jest Museum of Sydney, posiadające bogate zbiory, wśród których zasługują na szczególną uwagę  kolekcje dotyczące początków miasta i państwa australijskiego. Na uwagę w trakcie pobytu w Australii zasługują także inne miasta, takie jak, chociażby Melbourne czy Perth. Co ciekawe, Canberra – stolica kraju jest niewielkim i słabo zurbanizowanym miastem, liczącym niewiele ponad 400 tysięcy mieszkańców.

Największy skarb Australii

Bez wątpienia australijska fauna i flora wprawią w zachwyt każdego! Chociaż, żeby bliżej zapoznać się z przyrodą kontynentu, należy wyjechać poza obszar ośrodków miejskich, większość z biur podróży posiada takie atrakcje w swoich ofertach dotyczących hasła: Australia. Krajobrazy tego kraju, w większości dzikie i surowe, tonące w żarze południowego słońca wywierają na przybyszach, szczególnie z Europy, ogromne wrażenie. I choć nie sposób wymienić w jednym artykule wszystkich miejsc godnych polecenia, warto zaznaczyć na swojej liście miejsca takie jak położony w Zachodniej Australii, Park Narodowy Cape Range. Miejsce to cechują kaniony, wśród których przepływają czyste rzeki i potoki, nadto widoczna położona nieopodal błękitna laguna Oceanu Indyjskiego, a nade wszystko bogata fauna, wśród której znajdują się jakże powiązane z tym kontynentem kangury… Typowo kojarzony zaś z Australią niemalże pustynny klimat odnajdziemy z kolei w Parku Narodowy Nambung.

Polska Australia?

W Australii żyje dosyć prężna społeczność polonijna, złożona głównie z osób, które postanowiły uciec z Polski w czasach komuny i zostały przyjęte przez rząd australijski. Jednakowoż związki tego kontynentu z Polską są znacznie starsze. Jednym z pierwszych podróżników i odkrywców zainteresowanych walorami przyrodniczymi Australii był bowiem Polak, Paweł Edmund Strzelecki. Ów wybitny obieżyświat, który zdołał przemierzyć wszystkie kontynenty oprócz Antarktydy, znacznie przyczynił się do geograficznego poznania południowego kontynentu. Dzięki jego zabiegom najwyższy szczyt Australii został nazwany imieniem jednego z najwybitniejszych Polaków – Górą Kościuszki.

Kraj warty odwiedzin

Australia jest państwem wartym odwiedzin. Przede wszystkim zachwyca przebogatą fauną i florą, swą bioróżnorodnością i autentycznością. Poza tym państwo australijskie oferuje wiele ofert zarówno kulturalnych, jak i rozrywkowych. W wielkich miastach tego kontynentu można poczuć ducha potężnych i nowoczesnych metropolii, a poza nimi dominuje wszechobecny majestat dziewiczej przyrody, niespotykanej nigdzie indziej na świecie…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here