Jak przetrwać zimną noc w namiocie? Śpiwory puchowe, które gwarantują komfort termiczny w trudnych warunkach

Biwak w niskich temperaturach potrafi być przyjemny, pod warunkiem, że korzystamy z odpowiedniego sprzętu. W plecaku osób, które nocują na zewnątrz podczas mrozów, musi się więc znaleźć ciepły śpiwór turystyczny. Zastanawiasz się, jak wybrać model, który nie zawiedzie Cię w trudnych warunkach? Przeczytaj nasz artykuł!

Dlaczego warto stawiać na śpiwory puchowe?

Puch to naturalna ocieplina stosowana przez ludzkość od setek lat. Mimo ogromnych postępów technologicznych, nadal nie udało się wytworzyć innego materiału, który dorównywałby mu pod względem właściwości termoizolacyjnych. Wysokiej jakości puch naturalny jest zazwyczaj o połowę lżejszy od swoich syntetycznych odpowiedników, charakteryzuje się lepszą oddychalnością i można go poddać znacznie większej kompresji. Nic więc dziwnego, że ocieplane nim śpiwory i kurtki upodobali sobie miłośnicy aktywności outdoorowych, dla których waga i rozmiar sprzętu mają ogromne znaczenie.

Puch posiada jednak jedną zasadniczą wadę, o której należy pamiętać podczas jego użytkowania. W przypadku kontaktu z wodą wraz z loftem (sprężystością) traci właściwości izolacyjne. Jako łatwo się domyślić, puchowe śpiwory turystyczne nie będą najlepszym rozwiązaniem na trekking po lasach deszczowych.

Nie każdy puch grzeje tak samo

Do ocieplania śpiworów stosuje się dwa rodzaje puchu – kaczy lub gęsi. Lepsze właściwości izolacyjne posiada drugi z wymienionych, ale to nie wszystko, na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru wypełnienia. Niezwykle ważnym parametrem jest również sprężystość. Informuje ona, jaką objętość w calach sześciennych (cubic inch = cuin) zajmie jedna uncja puchu podczas testu. Im wartość jest większa, tym wyższa klasa puchu i lepsza izolacja. W śpiworach turystycznych używa się puchu o parametrach od 600 cuin, ale najwyższej jakości sprzęt wyprawowy dla himalaistów, taki jak Pajak Radical 16H, może się charakteryzować sprężystością nawet 900 cuin. 

trekking

Śpiwory puchowe – jak dobrać temperaturę?

W zależności od preferowanego typu aktywności, zimna noc w namiocie może mieć różne znaczenie. W końcu z innymi temperaturami spotykają się himalaiści, a z innymi osoby, które decydują się na nocleg w namiocie wczesną wiosną czy w weekend majowy. Z tego powodu śpiwór należy dobrać do termiki, jakiej spodziewamy się w miejscu wybranym na nocleg.

Producenci podają najczęściej aż trzy wartości, więc którą z nich należy brać pod uwagę podczas zakupu śpiwora? W przypadku większości mężczyzn dobrym punktem odniesienia jest temperatura graniczna (T limit), czyli taka, w której przeciętny mężczyzna leżąc na plecach o typowej budowie ciała może komfortowo spędzić noc. Z kolei w przypadku pań, które ze względów anatomicznych gorzej znoszą niskie temperatury, należy się kierować temperaturą komfortu (T comfort). Najbardziej spektakularna temperatura ekstremalna (T extreme) informuje, w jakich warunkach po 6 godzinach snu w danym śpiworze, dojdzie do wychłodzenia organizmu. Mężczyzna obudzi się z zimna, kobieta dostanie już dreszczy. Mówimy tu o przetrwaniu, a nie wypoczynku, więc zdecydowanie nie jest to wartość, którą należy brać pod uwagę przy wyborze śpiwora na ekstremalne mrozy. Nie dla wszystkich śpiworów marki podają temperatury według właściwej do tego normy (EN 13 537 lub ISO 23537). Z polskich producentów tylko Pajak wszystkie swoje produkty bada laboratoryjnie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając śpiwór?

Poza samym wypełnieniem na komfort cieplny użytkownika w dużym stopniu wpływa kształt wybranego modelu. W ekstremalnych temperaturach od prostokątnego śpiwora kołdry lepiej sprawdzi się śpiwór mumia, który jest bardziej dopasowany do kształtów ciała. Aby ograniczyć straty ciepła, warto również zwrócić uwagę na rozmiar śpiwora i dobrać go do wzrostu. Istotnym elementem modeli na niskie temperatury jest kaptur ze ściągaczem umożliwiającym precyzyjne dopasowanie. Droższe śpiwory mogą również posiadać kołnierz termiczny, który znajduje się na wysokości szyi i zapobiega przedostawaniu się zimnego powietrza dalej.

Warto pamiętać, że śpiwór na ekstremalne mrozy musi być również odporny na rozdarcia. W końcu nie będziemy go rozkładać na wygodnym schroniskowym łóżku! Kolejna ważna kwestia to zamki z listwą, która zabezpiecza przed dostawaniem się do środka zimnego powietrza. Podobnie jak w przypadku plecaków i kurtek, synonimem najwyższej jakości są tu trzy litery: YKK.

Śpiwory turystyczne na noc

Śpiwór na ekstremalne temperatury – polecane modele

Najwyższej jakości wyroby puchowe powstają na naszym rodzimym podwórku. Marka Pajak wypuściła między innymi najcieplejszy śpiwór na świecie – Radical 16H, którego T limit wynosi -43°C. Jest on tak ciepły, że Andrzej Bargiel podczas wyprawy na ośmiotysięcznik Manaslu, K2 i Mt. Everest postanowił zabrać ze sobą jego lżejszą wersję!

Firma Pajak produkuje również śpiwory turystyczne dopasowane do temperatur panujących w Polsce. Osoby, które szukają czegoś, co sprawdzi się zimą w naszych górach, powinny przyjrzeć się bliżej linii Core. Model Core 950 waży niecałe 1,5 kg, a zapewnia komfort cieplny w zimowe mrozy (T comfort -10°C/ T limit -18°C). Z kolei śpiwory  Core 450 lub Core 550 to dobre rozwiązanie dla osób, które za zimną noc uznają raczej temperatury w okolicach zera lub minimalne mrozy.

Szukasz śpiwora na ekstremalne mrozy? Koniecznie odwiedź pajaksport.pl.

Źródło zdjęć: shutterstock.com.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here