Góry Stołowe

Góry Stołowe to pasmo znajdujące się na granicy Polski z Czechami, w Beskidach. To jedyne miejsce w całym kraju, gdzie można zobaczyć nietypowe i zarazem ciekawe formacje skalne, dlatego też warto się tam wybrać choćby raz na jakiś czas.

Podstawowe informacje o Górach Stołowych

Znajduje się tu utworzony w 1993 roku Park Gór Stołowych, w którym można znaleźć szlaki zarówno dla doświadczonych piechurów, jak i osób, które wyjeżdżają w góry rzadko oraz proste trasy dla rodzin z małymi dziećmi. Dzięki temu, że Góry Stołowe są stosunkowo niskie, ale bardzo malownicze – będą dobrym wyborem zarówno dla doświadczonych wielbicieli gór, jak i osób mniej zaprawionych w bojach.

Gdzie warto zajrzeć?

Wycieczka w Góry Stołowe może być rozłożona na kilka etapów lub – dla bardziej zaawansowanych piechurów – potrwać kilka dni. Choć całe to pasmo górskie jest niezwykle malownicze, wskazać można na kilka jego elementów, które są szczególnie godne uwagi i każdy powinien mieć szansę na ich obejrzenie choćby jeden raz. Poniżej prezentujemy przykładową listę, składającą się zarówno z miejsc na terenie Polski, jak i w czeskim paśmie Beskidów.

Szczeliniec Wielki

To najwyższy szczyt Gór Stołowych. To miejsce przyjazne dla osób z nie najlepszą kondycją, a także rodzin z małymi dziećmi. Fantazyjne kształty skał docenią również doświadczeni piechurzy. Samo podejście jest dość przyjazne i proste. Tę wyprawę w góry warto rozpocząć od strony Karłowa, szczególnie gdy przyjechało się na miejsce samochodem – w tym miejscu można znaleźć wygodny parking.

Fort Karola

Znajdując się w pobliżu Szczelińca, można zajrzeć również do Fortu Karola. To bardzo ciekawy punkt widokowy, który nie wymaga dużej tężyzny fizycznej. Cały spacer na górę nie powinien potrwać dłużej niż pół godziny. Szczególnie warto wybrać się tam w porze zachodu słońca – widok na Szczeliniec Wielki skąpany pomarańczowymi promieniami jest naprawdę przyjemny dla oka.

Skalne Miasto

To miejsce, o którym słyszał chyba każdy. Skalne Miasto w Adrspach cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród Polaków i Czechów. Malownicze widoki, połączone z możliwością odbycia interesującego spływu na terenie kompleksu zapewniają niezwykłe wrażenia. W okolicy można spróbować słynnych czeskich knedliczków. Uwaga – choć widoki są przepiękne, niektóre fragmenty Skalnego Miasta mogą być trudno dostępne dla młodszych dzieci lub osób w podeszłym wieku. W niektóre miejsca można się dostać tylko za pomocą dość stromych schodków, jednak znaczna większość Miasta jest ogólnie dostępna dla odwiedzających.

Błędne Skały

To miejsce szczególnie przypadnie do gustu najmłodszym, gdyż nosi w sobie znamiona przygody. Konieczność kucania czy wręcz pokonywania niektórych fragmentów trasy na czworakach rozbawi każdego kilkulatka. To także świetne miejsce na zgadywanie, czym są poszczególne kształty skalne. Grzyb o dwóch nóżkach czy… okręt to tylko niektóre z ciekawych skał, jakie można tam zobaczyć. Uwaga: ta wyprawa w góry wymaga sporego skupienia, gdyż łatwo pobłądzić pośród skał i wydłużyć sobie wycieczkę.

Jak przygotować się na wypad?

Choć Góry Stołowe są niewysokie i nieszczególnie wymagające fizycznie, nie można zapominać o odpowiednim przygotowaniu. Przede wszystkim, należy odpowiednio się ubrać. Gdy wyprawa w góry rozpoczyna się o poranku, zazwyczaj jest jeszcze dość chłodno, jednak wraz z upływem czasu – temperatura rośnie. To sprawia, że najrozsądniejsze jest ubranie się „na cebulkę”. Nie należy jednak przesadzać z ilością warstw, szczególnie w okresie letnim. Nawet gdy po wyjściu z bazy noclegowej wyda Ci się, że jest chłodno – marsz szybko Cię rozgrzeje, a później będzie Ci łatwiej maszerować bez zbędnego obciążenia w postaci dwóch lub trzech warstw odzieży w plecaku.

Pamiętaj także, by na wycieczkę zabrać coś pożywnego do zjedzenia, posiłek, który podniesie poziom cukru w Twoim organizmie (np. batonik lub kawałek czekolady), a także sporą ilość wody do picia. Odpowiednie nawodnienie jest niezbędne podczas wymagającej fizycznie wycieczki w góry.

Koniecznie pamiętaj również o naładowaniu telefonu i zapisaniu niezbędnych numerów (np. do służb ratunkowych), by w razie wypadku móc szybko wezwać pomoc. Jeśli wybierasz się do Skalnego Miasta lub innej części Gór Stołowych po czeskiej stronie granicy – zabierz ze sobą również trochę koron. Choć w większości miejsc zapłaci się również złotówkami, przelicznik Czechów bywa niekorzystny.

___________________________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości autorów bloga Hasające Zające

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here