Wczasy w Albanii

Prawdę mówiąc, zaczynając pisać ten tekst, o Albanii wiedziałam tyle co nic. Pomyślałam jednak, że dobrze może byłoby uzupełnić swoją wiedzę – w końcu podróże kształcą, wiedza to potęga, i tak dalej… Znałam tylko jej przybliżoną lokalizację – gdzieś na Półwyspie Bałkańskim.

No właśnie, gdzie konkretnie? Na północy Albania graniczy z bardziej popularną od niej Czarnogórą i małym Kosowem. Jej wschodni sąsiad to Macedonia, a południowy – Grecja (no, teraz wszyscy wiemy już gdzie jesteśmy).

Albania jest, jak możemy się domyślić, krajem górzystym, położonym wysoko ponad poziomem morza – średnio siedemset osiem metrów. Kraj ten zamieszkiwany jest przez około trzy miliony obywateli – czyli niezbyt dużo, prawda? Dla porównania, samą Warszawę zamieszkuje ok jeden i osiem dziesiątych miliona osób. Do tego większość mieszkańców Albanii mieszka na południowych terenach wybrzeża, co sprawia, że reszta kraju musi wydawać się niezwykle opustoszała. Stolica kraju i jednocześnie największe miasto, liczące pół miliona ludności, to Tirana. Inne, co najmniej stosunkowo duże miasta o interesujących nazwach to między innymi Durrës, Szkodra, Wlora, Elbasan, Fier, Korcza, Berat, Lushnja i Kawaja.

Klimat Albanii jest typowo śródziemnomorski – jeżeli przepadasz za gorącym latem, typowym dla krajów takich jak Grecja, Włochy i tym podobne, nie musisz się obawiać. Nie przejmuj się także negatywnymi stereotypami na temat słabego poziomu bezpieczeństwa w kraju, teraz jest on bowiem zdecydowanie dobrym i bezpiecznym miejscem do spędzenia wakacji.

Jeżeli uwielbiasz wycieczki górskie, jest to z pewnością idealne miejsce dla ciebie! Znajdziesz tam wiele szlaków, małe, urokliwe miejscowości i wioski położone u zboczy gór, pokryte lasami wierzchołki i przebiegające wydeptanymi przez siebie szlakami kozy, które dźwiękami dzwonków sprawiają, że masz ochotę pobiec za nimi. Uważaj jednak – ścieżki kóz są zdradliwe i nieopaczne podążanie ich śladami może się dla człowieka skończyć dość tragicznie. Zadrapania i obtarcia to jeszcze nic, ale z pewnością nie chcesz zgubić się w samym środku lasu, bez drogi na horyzoncie, gdzie twoją jedyną szansą na odnalezienie śladu człowieka są internetowe mapy – ale co jeśli rozładuje ci się telefon? Nawet w bezpiecznym kraju musisz zawsze zachować ostrożność! Jedziesz w końcu na wakacje po to, żeby się zrelaksować, a nie po to, aby twoje kości zostały odnalezione przez stado kóz, które smętnie przejdzie pomiędzy twoimi szczątkami, nie zwracając nawet na nie zbytnio uwagi. Jeżeli jednak zachowasz odpowiednią dozę bezpieczeństwa, z pewnością nic się nie stanie, a twoje wakacje będą niesamowicie udane! Zabierz ze sobą zapas wody!

Czy nabrałeś już ochoty na wczasy w Albanii? Ja, szczerze powiedziawszy, niekoniecznie – wolę miejsca mniej górzyste, gdzie znajduje się więcej ciekawych rzeczy do zwiedzenia. Jestem jednak przekonana, że mnóstwo osób znalazłoby w Albanii coś idealnego właśnie dla siebie. Zawsze warto jest wyruszyć w podróż i przeżyć wiele przygód!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here