buty skitourowe

Skitouring to idealne rozwiązanie dla osób, które mają dosyć długich kolejek na wyciągach, tłumu narciarzy na stoku i drogich karnetów. Jeśli należysz do tej grupy, to na pewno ten artykuł okaże się dla Ciebie bardzo przydatny. Odpowiemy w nim na pytania dotyczące butów do skitouringu. Dowiesz się przede wszystkim:

  • Jaki sprzęt będzie Ci potrzebny do skitouringu?
  • Czym charakteryzują się buty skitourowe?
  • Jak wybrać rozmiar butów skitourowych?
  • Czym kierować się podczas wyboru butów skitourowych?

Po przeczytaniu tego artykułu decyzja odnośnie wyboru butów skitourowych będzie na pewno dużo łatwiejsza.

Jaki sprzęt będzie Ci potrzebny do skitouringu?

Buty to tak naprawdę tylko jeden z elementów wyposażenia do skitouringu. Musisz wiedzieć, że lista akcesoriów jest dosyć długa. Oprócz butów powinieneś także zakupić odpowiednie narty do skitouringu, wiązania, kije teleskopowe oraz foki. Nie zapomnij również o kasku i plecaku. Jeśli planujesz bardziej wymagające wycieczki, to na pewno przydadzą Ci się raki oraz czekan. Uzupełnieniem zestawu powinna być łopata, detektor i sonda. To zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa.

Czym charakteryzują się buty skitourowe?

Buty skitourowe łączą w sobie cechy butów narciarskich oraz wspinaczkowych. Mają one dwie główne funkcjonalności. Ich zadaniem jest stabilizacja kostki w czasie zjazdu oraz umożliwienie wygodnego podchodzenia po stromym zboczu. W porównaniu do obuwia narciarskiego buty skitourowe są lżejsze i przystosowane do chodzenia podeszwą po górskim terenie. Ponadto w butach skitourowych możesz swobodnie przechodzić z trybu zjazdowego do podejściowego. Część osób uważa, że buty skitourowe powinny być przede wszystkim sztywne, ponieważ w ten sposób zapewnia komfort jazdy. Z drugiej strony warto pamiętać, że najpierw trzeba w tych butach wdrapać się na wzniesienie.

Jak wybrać rozmiar butów skitourowych?

Jeszcze zanim zaczniesz mierzyć kolejne modele butów skitourowych, najpierw powinieneś dokładnie zmierzyć swoją stopę. Najprostszą metodą jest obrysowanie jej na kartce papieru za pomocą ołówka. Po obrysowaniu określ wymiar, biorąc pod uwagę położenie skrajnych punktów. W ten sposób otrzymasz wynik, który musisz jeszcze zaokrąglić w górę do najbliższego rozmiaru. Rozmiary są stopniowane co 0,5 centymetra. Pamiętaj, aby koniecznie zmierzyć obie stopy. Ze względu na różnice anatomiczne uzyskane wyniki mogą być nieznacznie różne. W takiej sytuacji za punkt odniesienia musisz przyjąć większą stopę.

Czym kierować się podczas wyboru butów skitourowych?

Podczas wyboru butów skitourowych zastanów się nad rodzajem aktywności, jaką masz zamiar podejmować. Poszczególne rodzaje butów różnią się pomiędzy sobą konstrukcją, systemem zapięcia, podeszwą i wagą. Musisz określić czy zależy Ci bardziej na szybkim poruszaniu się w ośnieżonym terenie, czy większej wydajności na podejściu. Pamiętaj, że skitouring to nie tylko zjazdy, ale także wdrapywanie się na wzniesienia. Każda z tych aktywności może sprawić Ci dużo frajdy.

Duży wybór sprzętu do skitouringu możesz znaleźć na stronie salewa24.pl. Kategoria SkiTouring obejmuje nie tylko buty, ale także odzież i akcesoria, które przydadzą Ci się w trakcie skitourowej wyprawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here