akwarium

Nowoczesna akwarystyka coraz bardziej odchodzi od staromodnych zestawów, w których na pierwszym planie stały ryby, a oprócz nich w zbiorniku mogło być… nawet nic. Czasem wystarczyła plastikowa roślina oraz podstawowe sprzęty, co sprawiało, że wielu początkujących akwarystów szybko rezygnowało z tego hobby, niezadowolonych z efektu. Jak zatem teraz prezentuje się akwarystyka i dlaczego warto zdecydować się właśnie na akwaria roślinne?

Nowoczesna akwarystyka, czyli każdy może wybrać to, co lubi

W nowoczesnej akwarystyce możemy kierować się wieloma różnymi zasadami, które pozwalają na uzyskanie zarówno oczekiwanych rezultatów, jak i na pomoc zagrożonym gatunkom oraz rozwijanie swojej wiedzy. Dlatego też wyróżnić możemy takie trendy jak: akwarystyka morska, akwaria naturalne i biotopowe oraz akwaria roślinne.

Pierwsze z nich opierają się o budowę małej rafy koralowej we własnym domu, wraz z zamieszkującymi ją rybkami. W tym przypadku często jednak na plan pierwszy wysuwają się koralowce, które zachwycają swoją barwą i kształtami. Często jest to wymagające zajęcie ze względu na wygórowane wymagania koralowców.

Akwaria naturalne z kolei próbują odtworzyć naturalnie występujące krajobrazy, wykorzystując do tego naturalne elementy wystroju. Wymagają bardzo dużej dbałości o szczegóły i znajomości podwodnego terenu.

Akwaria biotopowe są wyspecjalizowanymi zbiornikami, które odtwarzają naturalne warunki życia konkretnych gatunków. Wymagają odpowiedniej wiedzy i przygotowania, a jednocześnie pomagają w podtrzymaniu gatunku oraz w jego jak najzdrowszej hodowli.

Wszystkie trzy wyżej wymienione trendy, choć bardzo piękne i cenne dla natury, wiążą się z ogromnym nakładem pracy. Na ich tle wyróżnia się inny, nowoczesny trend, który pozwala odbiec od standardowej akwarystyki pełnej ryb. Są to akwaria roślinne. Poznajmy je bliżej.

Akwaria roślinne. Na co stawiają?

Jak sama nazwa wskazuje, akwarium roślinne opiera się o hodowlę roślin wodnych w warunkach domowych. Dzięki temu powstają podwodne ogrody, w których ryby nie są koniecznością, a jeśli już się tam znajdą, nie dominują, lecz jedynie podkreślają piękno aranżacji.

Właściciele akwariów roślinnych stawiają na tworzenie zachwycających podwodnych ogrodów. Delikatnie falujące rośliny zachwycają swoją bogatą kolorystyką i bujnymi liśćmi. Mogą prezentować się niczym drzewa, krzewy, trawy lub inne, fantazyjne niemal twory. ich zaletą jest łatwość w hodowli, zwłaszcza w porównaniu z wcześniej wymienionymi, specjalistycznymi zbiornikami.

Akwaria roślinne to także świetna propozycja dla osób, które nie przepadają za rybkami, ale lubią podziwiać wodę i zanurzone w niej rośliny. Świetnie sprawdzą się w celach dekoracyjnych i relaksacyjnych, ponieważ zielony, lekko falujący gąszcz pozwoli się wyciszyć nawet po najcięższym dniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here